Telefon: 485 105 438

Upozorňujeme na neetické konání některých pohřebních služeb

V poslední době se opakovaně stává, že naše kancelář je požádána o vydání urny s popelem. Provedenými kontrolami v naší evidenci jsme zjistili, že zesnulí nebyli zpopelněni v libereckém krematoriu. Tato nestandardní a pro pozůstalé neekonomická situace nás zaujala a tak jsme záhy zjistili, že některé pohřební služby, které podnikají v libereckém regionu odváží zesnulé z Liberecka do jiných krematorií v ČR.

Nechceme se zde dopouštět nepodložených spekulací, ale pokud někomu stojí za to, jezdit desítky kilometrů do jiného krematoria, jeho pohnutky jistě nejsou vedeny snahou o dobro pozůstalých. Cena za zpopelnění je totiž cena regulována státem a je tudíž s odchylkou desetikorun totožná u všech krematorií.

Známe případy, kdy jsou uskutečněny HROMADNÉ převozy zesnulých nákladními auty, ale cesta do krematoria je pozůstalým účtována zásadně jako jednotlivá jízda speciálním pohřebním vozem.

Důvody tohoto počínaní neznáme, ale upozorňujeme pozůstalé, že je v jejich zájmu, aby se u pohřební služby ptali, kde bude zpopelnění provedeno.

Domníváme se, že toto jednání je velmi neetické, které navíc rozhodně není v zájmu pozůstalých ale jen a pouze provozovatelů pohřebních služeb, kteří tuto činnost praktikují.

Pro úplnost je nutné uvést, že aktuálně liberecké krematorium zajišťuje (v rámci teritoriální působnosti) provedení kremace pro tyto pohřební služby:

  • Pohřební služba Likrem s.r.o., Liberec
  • Pohřební služba Liberec s.r.o., Liberec
  • Pohřební služba Věra Hauptigová, Frýdlant v Čechách
  • Pohřební služba Jaroslav Vála, Hodkovice nad Mohelkou
  • Pohřební služba Ladislav Kopal, Jablonec nad Nisou
  • Pohřební služba H&H AUXILIA s.r.o, Česká Lípa
  • Pohřební služba Petr Šimek, Mnichovo Hradiště
  • Pohřební služba M + M - Josef Matura, Tanvald

13.9. 2012 - Doplnění článku

Výše popsané praktiky jsou bohužel rozšířeny po celé ČR, což dokládá článek, který zveřejnily Jihlavské listy dne 1.6. 2012. Těmto podivným praktikám dokonce vyhradily místo na úvodní straně tohoto deníku.

Tento článek si můžete přečíst, je přiložen jako příloha tohoto článku. Dokument je ve formátu pdf.

Přílohy ke stažení